Haberler , Son Dakika Haberler, Güncel Haberler

Kılıçdaroğlu’na referandum dersi! Yolunu kesti

Sakarya’ya giden Kılıçdaroğlu’na bir vatandaş referandum dersi verdi. Vatandaş Kılıçdaroğlu’na

Kılıçdaroğlu’na referandum dersi! Yolunu kesti
08 Mart 2017 - 22:22 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine katılmak için Sakarya’ya geldi. Kılıçdaroğlu, TEM Adapazarı gişelerinde partililerce karşılandı.

“8. MADDEYİ ARAŞTIRIRSANIZ GÖRÜRSÜNÜZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yakup Çoruh isimli bir vatandaş, Kılıçdaroğlu’na, bir süre önce yaptığı “yeni sistemde başbakan ile cumhurbaşkanının anlaşamayacağı” yönündeki açıklamasına ilişkin, “Oylanacak olan Anayasa’nın 18 maddesinin 8. maddesinde başbakanlığın olmadığını araştırırsanız görürsünüz.” eleştirisinde bulundu.

KILIÇDAROĞLU YANIT VERDİ

Sakarya’da konuşan Kılıçdaroğlu, bir vatandaşın, “Oylanacak olan Anayasa’nın 18 maddesinin 8. maddesinde başbakanlığın olmadığını araştırırsanız görürsünüz” eleştirisine yanıt verdi. 

“Oradaki açıklama şu; diyelim ki seçimler oldu, bir parti çoğunluğu sağladı parlamentoda. Normalde bugünkü şartlarda onun başkanının başbakan olması lâzım. Diyelim ki ilk seçimde yüzde 51’i tutamadı, başkan için ikinci seçime gidiyoruz, yüzde 51’le Meclis’in çoğunluğu olan partinin değil, bir başka kişi başkan seçildi. Mümkün mü, olabilir. O zaman Meclis’te çoğunluğu olan partiyle başkan uyumlu çalışabilir mi?”

NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Kılıçdaroğlu iki gün önce katıldığı Best FM yayınında, “Düşünün yeni modeli kurduk. Halk seçti cumhurbaşkanını, başbakan da başkası oldu. Cumhurbaşkanı başka bir partinin genel başkanı, başbakan da başka bir partinin genel başkanı, asıl kavga o zaman çıkacak. Asıl onu düşünmemiz lâzım. Cumhurbaşkanı tarafsız olursa başbakan onun tarafsızlığına saygı göstererek onun uyarılarını dikkate alır. Ama cumhurbaşkanı taraf olursa başbakan da başka bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı başka bir partinin genel başkanı, asıl kavga o zaman çıkacak. Niye bunu söylemiyorlar millete? Neden bu anlatılmıyor millete?” demişti.

İLİŞKİLİ HABERLER

Kılıçdaroğlu'ndan büyük gaf! Yine çaktı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER