Haberler , Son Dakika Haberler, Güncel Haberler

Kadınlar Gününü değelendirdiler!

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bugünün ortaya çıkmasına neden olan eşit işe eşit ücret mücadelesi 160 yılda arpa boyu yol alabildi. Pek çok alanda olmayan kadının adı sadece işimize geldiğinde var

Kadınlar Gününü değelendirdiler!
08 Mart 2017 - 22:28 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Kadınların ekonomik, siyasal ve toplumsal alana katılımı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaştıkça daha fazla dile getirilmeye başlandı. Öte yandan özellikle son bir haftada cep telefonlarımız ve e-posta kutularımız bize özel indirim ve kampanyalarla dolup taştı. Bu yıl kadınlar haftası denebilecek denli yoğun kutlansa da 8 Mart 1857’de New York kentinde kadın tekstil işçilerinin başlattığı Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkmasına neden olan eşit işe eşit ücret mücadelesinde alınan yol hâlâ arpa boyu. Bu hızla aradaki farkın kapanması 170 yıl alacak. Oysa araştırmalar gösteriyor ki dünya ekonomisinin geleceği kadınların elinde. İşte bu nedenle sivil toplumun, kamunun, iş dünyasının kadın meselesine karşı duyarlılıkları giderek artıyor. Koç Holding ve Sabancı Holding başta olmak üzere pek çok şirket toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışma yürütüyor.8 MART NEDEN KUTLANIYOR?

8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentindeki tekstil işçileri çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret için grev yapmış, polislerce fabrikaya kilitlenmişti. Çıkan yangından kaçamayan 129 kadın işçi can vermişti. Onların anısına düzenlenen törenler zamanla kutlamaya dönüştü. Dünya Kadınlar Günü ilk kez ABD’de 28 Şubat 1909’da kutlandı. 1910 yılında tarih 8 Mart olarak değiştirildi. Türkiye’de 1921 yılından bu yana kutlanıyor.

“CAM TAVANLARIMIZI KIRMAMIZ GEREK”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’de kadının işgücüne katılımının hâlâ yüzde 33 seviyesinde olduğunu belirterek, “Aşılacak engeller, kırılacak ‘cam tavanlar’ çok. Türkiye’de kadının işgücüne katılımı hâlâ yüzde 33 seviyesinde. Kamusal alanda, siyasette, eğitimde hâlâ gidilmesi gereken çok yol var” dedi. Sabancı Holding tarafından Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen “Hayata Yön Verenler” panelinde konuşan Sabancı, kadınların yönettikleri şirketlerin yüzde 15 daha fazla kâr ettiklerine dikkat çekti. Kadın meselesine yeni boyutlardan bakmak gerektiğini belirten Sabancı şöyle konuştu: “Cam tavanları yani görünmez, şeffaf ama orada var olan sınırı kırmak, aşmak; toplumsal verilmiş rollerin ötesine geçmek gerekiyor.” Sabancı, Sabancı Vakfı’nın yürüttüğü programlarla kadın alanındaki çalışmalara son 10 yılda 15 milyon lira kaynak aktarıldığını, doğrudan 170 bin, dolaylı olarak 700 binden fazla insana dokunduğunu anlattı.

HEFORSHE İÇİN BAYRAĞI DEVRALDI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yürütülen, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedefleyen HeForShe hareketinin 10 küresel liderinden biri oldu. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın önkoşullarından birinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunu vurgulayan Ömer M. Koç, “Sevgili ağabeyim merhum Mustafa V. Koç liderliğinde 2015 yılında HeForShe’nin bir parçası olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli bir sorumluluk üstlendik ve harekete geçtik. Kadınsız toplum yarınsız toplumdur’ diyerek çalışmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

“KADIN KELİMESİNİ SESLİ SÖYLEYİN” Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda öncelikle dil ve zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi. Boyner, “Kadınlara insani haklarını tanımanın ilk adımı “Kadın” kelimesini yüksek sesle söylemek” dedi.Boyner Grup’un bu yılki 8 Mart ilanında da “Bize kadın deyin” ifadesi kullanıldı. Boyner Grup’un iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini tesis etmeyi sadece bir kadın meselesi değil, bir demokrasi meselesi olarak gördüklerini bildiren Boyner, şunları kaydetti: “Kadın çalışan oranımız yüzde 49, kadın yönetici oranımız ise yüzde 44 ile Türkiye ve dünya ortalamalarının oldukça üstünde yer alıyor. Bununla birlikte şirketlerimiz, iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve ekosistemimiz içerisinde geliştirebileceğimiz pek çok alana odaklanıyoruz.”Ümit Boyner, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası İş Örgütü’nün bir araya gelerek oluşturdukları Eşit İşe Eşit Ücret Küresel Koalisyonu’nun başlatacağı uluslararası kampanyada küresel temsilciler ve sözcüler arasında yer alacak.“EŞİTLİK ŞART, TEK KANATLA UÇAMAYIZ”

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ülke olarak demokraside, büyümede ve sosyal kalkınmada hedeflere ulaşmak için “toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması”nın en kritik konulardan olduğunu vurguladı. TÜSİAD’ın açıklamasında, kadınların eğitim, çalışma hayatı ve yönetim başta olmak üzere hayatın her alanına eşit katılımının sağlanması gerektiği belirtilerek “Çünkü tek kanatla uçamayız” denildi.“KADIN GİRİŞİMCİYE 80 BİN TL KREDİ”

DenizBank, 80 bin liraya kadar kredi imkânı ile kadın girişimcileri finansal çözümler ile buluşturuyor. DenizBank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız “Kadın girişimcilerin işlerini kurma ve büyütme aşamalarında ihtiyaç duydukları finansal desteği sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Kredi için cep telefonlarından kısa mesajla (SMS) başvuru yapılabileceğine dikkat çeken Kulaksız, 5 dakika içerisinde yanıt verildiğini vurguladı. “İŞYERİNDE KADINA POZİTİF UYGULAMA GEREKİR”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 8 Mart Kadınlar Günü vesilesi ile çalışma arkadaşlarına bir mektup gönderdi. Tüketicilerinin yarısının kadın, olduğuna dikkat çeken Ülker çalışma arkadaşlarına şöyle seslendi: “Onların ne istediğini, ne beklediğini anlamaz ve anladığımızı da karar mekanizmalarında temsil ettiremezsek başarılı olamayız. Bunun için işyerinde kadınlar için pozitif uygulamalar kanımca gerekli. Eğitim ve istihdam konusunda desteklenmeleri toplumumuzun geleceği için önemli.”“YÖNETİCİ ORANI YÜZDE 50’YE ÇIKACAK”

ING Bank, yönetici kadın oranını 5 yılda yüzde 36’dan yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, kadınların istihdama katılması ve daha üst pozisyonlara yükselmeleri için kadın rol modeller yaratılması gerektiğine vurgu yaptı. “VODAFONE GİRİŞİMCİ 10 BİN KADINI EĞİTECEK”

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nde yeni dönem eğitimleri 10 ilde aynı anda başladı. 6 ay boyunca 10 bin kadına teknoloji ve girişimcilik eğitimleri verilecek.

 

 

 

Naime SERT / Habertürk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER